У оквиру пројекта „Подршка лидерству и активизму ромских девојчица и девојака“ који реализују Бибија и Иницијатива ромских студенткиња уз подршку Уницеф-а, 16. марта 2025. године, у галерији Дома Културе у Костолцу, успешно је реализован програм „Визија будућности кроз образовање“.

Програм је обухватио две активности. Прва је радионица под називом „Уметност разговора“, а друга активност представљала је такозвану „Живу библиотеку“.
Реализаторке активности биле су: Анђелија Урошевић, Kатарина Kаравла и Слађана Филић.

Радионица „Уметност разговора“ – одржана од 14:00 часова била је намењена ромским девојчицама које похађају 7. и 8. разред, са циљем оснаживања кроз разговор и развијања комуникацијских вештина које су од кључног значаја за њихов даљи образовни пут.

Инспиративна активност „Жива библиотека“ одржана је од 16:00 часова заинтригирала је све ромске ученике и ученице 7. и 8. разреда који су имали прилику да чују животне приче позитивних модела из локалне заједнице. Ови разговори пружили су прилику да се чују искуства оних који су кроз образовање постигли успех, али и приказани начини како су „живе књиге“ превазилазили препреке на том путу. Циљ овог догађаја јесте подршка амбицијама и подстицање на даље образовање и лични развој све деце ромске националности у Костолцу, а посебно ромских девојчица.
У оквиру активности „Жива библиотека“ ученици су имали јединствену прилику да чују инспиративне приче четири успешна суграђана ромске националности, који су их провели кроз своје књиге, а то су Валентина Јовановић, Ћемо Морина, Тања Гргић и Kатарина Радовановић, свако са својом јединственом причом.
Овај догађај представља важан корак у подршци ромским девојчицама и девојкама у остваривању њихових образовних и животних циљева у инклузивном окружењу.
У оквиру пројекта „Подршка лидерству и активизму ромских девојчица и девојака“ подржан је и први менторски програм који носи назив „Делимо“. овај програм заједнички су покренуле менторке и менторине активисткиње ромског покрета различитих генерација. Фокус њиховог заједничког рада је на креирању и имплементацији локалних акција усмерених на подршку образовања ромских девојчица и девојака у Белој Паланци, Бујановцу, Београду, Старој Пазови, Новом Саду, Крагујевцу, Крушевцу, Костолцу и Жабљу.

Описане активности део су пројекта „Зауставимо насиље – Остваримо равноправност”, који заједнички спроводе агенције УН-а у Србији, УНДП, УНФПА, УНИЦЕФ и УН Women у партнерству са Владом Републике Србије, уз подршку Владе Шведске. Пројектом се доприноси стварању друштва у коме су родно заснована дискриминација и насиље неприхватљиви, права жена су заштићена, а жене и мушкарци равноправно учествују и доприносе свим сферама живота.