Добијањем интегрисане IPPC дозволе за блокове Б1 и Б2 у ТЕ „Костолац Б“, још већи су одговорност и обавезе за спровођења мера које се односе на мониторинг у животној средини
Систематски приступ и давање посебног значаја активностима на унапређењу заштите животне средине важна су подршка огранку „ТЕ-КО Костолац“ да успешно производи електричну енергију, топлотну енергију и угаљ. Службу за управљање заштитом животне средине костолачког огранка ЕПС-а води Татјана Војводић, која нам је говорила о бројним активностима.
− Примена стандарда ISO 9001 – система управљања квалитетом, почела је у новембру 2006, а од јуна 2011. и система управљања заштитом животне средине – ISO 14001. На овај начин огранак уређује свој пословни систем и истиче одговорност према животној средини. Касније је уследило увођење нових стандарда – ISO 45001 – безбедност и заштита на раду, који је уведен у јуну 2012, а стандард ISO 50001 – систем управљања енергијом у новембру 2015. Од тада се редовно имплементирају нове верзија стандарда, као и њихова сертификација. Тренутно је у току имплементација нове верзије стандарда ISO/IEC 17025 који обухвата опште захтеве за компетентност лабораторија за испитивање − рекла је Војводићева.
Служба за управљање заштитом животне средине ради у склопу Сектора за интегрисани систем менаџмента, организована је у два одељења, по једно у термоелектранама и на коповима. Одељење на ПК „Дрмно“ свакодневно извршава своје задатке максималним ангажовањем, јер разуђеност система захтева добру организацију и велики труд и рад запослених.
– Тренутно је највећи изазов збрињавање отпадних уља. Огранак „ТЕ-КО Костолац“ је урадио све што захтевају прописи и у наредних месец дана требало би да почнемо са предајом отпадних уља прво са копова, а затим и из термоелектрана – наводи Војводићева.
Почетно оцењивање Акредитационог тела Србије (АТС-а) је завршено. У првом оцењивању добијен је извештај о неусаглашеностима, који се односи на документацију. Зато су у АТС-у предложили корективне мере за решавање неусаглашености и временски рок за њихову реализацију.
− Када урадимо корективне мере, Одељење за термоелектране требало би да добије званичну потврду компетентности за обим акредитације, који се односи на испитивање 17 параметара отпадних и површинских вода, као и мерење буке у животној средини. У све ово уложили смо велики рад, на почетку смо можда преамбициозно ушли у пројекат акредитације са консултантом, али тимски рад, подршка руководства костолачког огранка, уз велико ангажовање свих запослених у нашем одељењу за термоелектране, дало је резултат − истакла је Татјана Војводић.
Огранак „ТЕ-КО Костолац“ сврстан је у регистар севесо постројења вишег реда према правилнику о листи опасних материја и њиховим количинама и критеријумима за одређивање врсте документа које израђује оператер севесо постројења, односно комплекса.
− Били смо у обавези да израдимо извештај о безбедности и план заштите од удеса за обе термоелектране. Ова документа за ТЕ „Костолац Б“ требало је допунити, јер је на тој локацији изграђен и блок Б3, тако да су сви сценарији по методологији израде обухваћени новим документима. Јавна расправа је завршена, као и посета техничке комисије коју је именовало Одељење за хемијске удесе Министарства заштите животне средине. Очекујемо да у наредном периоду ТЕ „Костолац Б“ за сва три блока добије сагласност на завршена документа – рекла је Војводићева.
Добијањем интегрисане IPPC дозволе за блокове Б1 и Б2 у ТЕ „Костолац Б“, Служба за управљање заштитом животне средине добила је већу одговорност и обавезе, у смислу спровођења мера које се односе на мониторинг у животној средини, заштите ваздуха, вода, земљишта и управљање отпадом.
− У обавези смо да пратимо стање и извештавамо Министарство заштите животне средине, Агенцију за заштиту животне средине и локалну самоуправу. То и радимо ради правог и објективног информисања. Данас, у ери када су доступни разни сајтови који приказују загађења ваздуха, са којих се преузимају различити подаци, те податке би требало узети са резервом. Ради информисања јавности тачност и истинитост тих мерења потребно је проверити код званичних институција и установа – каже Татјана Војводић.
Сарадња
Успешна сарадња са секторима и службама у склопу костолачког огранка, где је данас све подједнако важно, од производње угља, електричне и топлотне енергије, емитованих емисија у ваздух, воду, земљиште, као и смањење отпада на месту настанка и управљање отпадом, доприноси још бољој заштити животне средине у огранку – рекла је Татјана Војводић.
Извор: Енергија Костолац