У току октобра сви костолачки термокапацитети су синхронизовани на мрежу ЕПС и производе електричну енергију у складу са зацртаним плановима, каже Жељко Илић, директор за производњу енергије у Огранку „ТЕ-КО Костолац“. Овоме је претходила ремонтна сезона, а најдуже у ремонту је био блок Б1. На блоку А1 су током овогодиших ремонтних активности реализовани значајни технолошки захвати који имају за циљ да омогуће стабилан рад овог термоакапацитета са високим степеном поузданости и сведу број непланских застоја на минимум. Блокови су на мрежи и производња електричне енергије се одвија у пуном обиму.
– На турбоагрегату је урађен ремонт лопатица, које се налазе на ротору ниског притиска, прецизније замењене су лопатице на 25. и 30. ступњу. Оне су морале бити замењене јер су претходне дотрајале док је на преосталим лопатицама урађена заштита. Током ремонта је урађена и ревизија лежајева, као и балансирање ротора, тако да је турбински део спреман – истакао је Илић. – Ремонтоване су и напојне пумпе, расхладне пумпе као и других делови овог блока.
Илић је казао да је ремонт млинског постројења важан сегмент у оквиру котловских постројења, тако да су санирани уочени недостаци на млиновима и каналима аеросмеше, а који су задавали проблеме у раду блока А1.
– Урађен је и ремонт цевног система, ради се о стандардним ремонтним захватима који подразумевају санирање слабих места која су уочена у раду блока раније, мапиране су зоне које потом буду замењене и тако постижемо да овај сегмент производног процеса буде максимално поуздан. Редован ремонт генератора блок трансформатора је урађен, затим и ремонт побуде и других разводних постројења. Такође је урађен стандардан ремонт на допреми угља, ремонтовани су и тракасти транспортери као и други радови – рекао је Илић.
Након завршетка ремонта, блок А1 је стартовао са радом а половином октобра је, у складу са претходним планом, био заустављен да би се урадиле и додатна нега блока, која подразумева сет радова.
– Током самог ремонта, блок А1 је био задужен за покретање осталих блокова у нашим термоелектранама, тако да је по договору сада урађено, када су сви наши блокови на мрежи а пре грејне сезоне. У овом застоју урађена је замена дела две редуцир станице, замена три позиције на напојној линији а такође су замењена и два парна засуна испред турбине, који су били дотрајали а значајни су у процесу производње електричне енергије на котловима блока А1 – објаснио је Илић.
Ово је специфичност блока А1, пошто се ради о термокапацитету који у свом саставу има два котла.
– На блоку А2 урађен је стандардни ремонт турбоагрегата, ревизија лежајева, који обухвата ревизију клизних лежајева, ревизију система регулације, чишћење хладњака уља и главног резервоара турбине. Ремонтоване су расхладне пумпе, заптивање табластих затварача, ремонт и ревизије напојних агрегата и други послови који припадају редовном ремонту а односе се на овај део постројења. Значајна замена урађена је на економајзеру, као и у левку котла где је зонски замењена дотрајла површина, што се дешава услед снажне абразије коју производи пепео и цевни систем је зао увек под лупом – истакао је Илић.
На ложном уређају ремонтована je опрема и током трајања ремонта урађено је све што је било могуће на замењивању оштећених сегмената канала аеросмеше. Ови канали су такође изложени сталним абразијама и оштећењима због пепела. Зато се сваке године мора планирати и реализовати делимична замена ових канала, да би погонска спремност блока била на задовољавајућем нивоу. Ремонтован је и генератор, затим блок трансформатор, побуда, разводна постројења као и други сегменти који припадају електроенергетици.
Илић мдодаје да је у ТЕ „Костолац Б“ у току октобра завршен вишемесечни капитални ремонт блока Б1.
– Императиви приликом конципирања овог ремонта били су имплементација секундарних мера за редукцију азотних оксида, када говоримо о циљевима у области заштите животне средине, као и враћање номиналних параметара на котлу, да би обезбедили турбини 350 МW снаге и производи електричну енергију у пуном капацитету на овом блоку. Реч је о пројектима који захтевају сложено планирање и усаглашавање да би се дошло до заједничке технолошке платформе, која омогућава реализацију оба циља. Заштита животне средине је сада подигнута на вишто ниво јер је емисија азотних оксида испод 170 милиграма по кубном метру у раду са примарним и секундарним мерама при максималној продукцији котла – нагласио је Илић.
Највише послова урађено је на котловском постројењу где је реконструисан ложни уређај, чиме је омогућена неопходна оптимизација ложења а омогућен је и рад са пројектованим параметара температуре и притиска.
– Значајан посао на котловском постројењу блока Б1 је реконструкција одшљакивача испод котла, где су замењени решетка за догоревање и одшљакивач. Нова решетка за догоревање је двоструко већа од претходне.
Захваљујући томе неће бити нагомилавања наслага шљаке а добијен је и простор за догоревање шљаке на самом росту. Левак је сада дислоциран са ложишног дела према одшљакивачу, чиме је овај технолошки процес значајно унапређен јер је претходна позиција левка доприносила бржем заглављивању и стално је била под утицајем високих температура. Оно што је такође битно јесте престанак транспорта пепела и шљаке ка депонији пепела Средње костолачко острво. Урађена је реконструкција овог система и сада у сваком тренутку све одлази на депонију пепела у Ћириковцу.
– На турбинском делу блока Б1 је урађен капитални ремонт турбине, битан захват који директно омогућава обезбеђење поузданости рада блока. Након припреме унутрашњег модула високог притиска турбине, пребачена је у фабрику на даљи ремонт, док су у ТЕ „Костолац Б“ на лицу места урађени прегледи турбинских лежајева и припадајуће опреме. На блоку Б1 је урађена и реконструкција канала и вентилатора хладног димног гаса, такође у циљу регулације азотних оксида у ложишту – казао је Илић.
На блоку Б2 је урађен стандардни ремонт, након чега је синхронизован и враћен на мрежу. Трајао је нешто дуже од 30 дана и успешно је завршен.
Илић истиче да велику захвалност дугује свим учесницима ремонта, на коме је био ангажован велики број радника.
– Пуно тога смо планирали и урадили смо током овогодишње ремонтне сезоне у костолачким електранама. Треба нагласити да без великог залагања и домаћих и радника ангажованих компанија, то не би било могуће реализовати јер се ради о заиста сложеним ремонтним активностима и захватима. То све је захтевало пуно планирања, договарања и свакодневне добре комуникације са свим учесницима.
Извор: Енергија Костолац