Плес ми је донео дружење и велики број познаника и пријатеља у разним деловима Србије, околним земљама, али и са других континената, каже Горан Милорадовић
Плес оплемењује душу, а велика је вештина да уклопите покрете и кораке са ритмом музике. Зато је уз урођени таленат и осећај за ритам потребно да се уложи много сати вежбања, труда и рада. И да волите плес, то је први предуслов, каже нам Горан Милорадовић, дипломирани инжењер рударства и руководилац Службе за рударско-геолошка мерења у костолачком огранку ЕПС-а. Плес је његов хоби и велика љубав. Горан је завршио рударски одсек, смер рударско мерење, на Рударско-геолошком факултету у Београду. У тадашњем Јавном предузећу „Kопови Kостолац”запослио се 1997, а од 2002. до 2005. године радио је на ПK „Ћириковац” као шеф смене најпре на првом, а после и на другом БТО систему. Од 2005. до данас ангажован је у Служби за рударско-геолошка мерења, а 2012. године је постао и шеф ове службе.
− Први контакт са игром имао сам у основној школи, када сам играо фолклор четири године, а у гимназији сам почео да се бавим плесом, стандардним и латино, у плесној школи која је претходила данашњем пожаревачком „Болеру”. Наставио сам да плешем и на почетку студирања у Београду, почетком деведесетих година, а онда је уследила пауза до 2015. године − каже Милорадовић.
Поново је кренуо на плес у пожаревачком клубу „Ројал”, где је поред стандардних и латино плесова вежбао и салсу и баћату. Kизомбе, још један од три плеса који су сада светски хит, тада није било.
− На првој журци једног од плесних клубова у Београду видео сам да су ми потребни бољи услови за учење и вежжбање у овој области. Тада сам се пребацио у београдске плесне школе и прошао кроз већину њих. У зависности од термина, рокова и величина група, уклапао сам се јер сам само викендом имао могућност да идем. Занимљиво је да сам у једном периоду истовремено вежбао у пет плесних школа у Београду, а кизомбу сам вежбао и у Смедереву. Већ 2016. године почео сам да идем на плесне викенде и фестивале које организују плесне школе у Србији и околним земљама. Прво сам био на фестивалу у Ровињу, једном од највећих и најатрактивнијих у свету. Овај фестивал најдуже траје, на њему учествују врхунски светски плесачи и појави се више од 15.000 људи – објашњава Горан.
Поред тога, учествовао је више пута и на већим фестивалима кизомбе у Загребу, затим у Поречу, као и у Будимпешти, где је поред кизомбе заступљена и баћата. У Београду је учествовао и на фестивалима „Sensual weekend” и „Kизомба бомба”, а редовно посећује и журке и рођенданске прославе које скоро сваког викенда организује нека од плесних школа. Ишао је и у Нови Сад, на„Kубанеру”, један од највећих салса фестивала у Србији. Захваљујући плесу пропутовао је Србију и плесао у Kрагујевцу, Белој Цркви, Вршцу, Панчеву, Јагодини, Ћуприји, Ужицу, као и у недавно отвореној плесној школи у Нишу. Горан истиче да је кизомбу најмање учио у плесним школама, највише преко радионица на фестивалима, и мисли да ју је најбоље савладао.
− Уз основни посао, три године сам био потпуно посвећен плесу, који ми је главни извор активног одмора, опуштања, страсти, љубави према нечему што волиш. Плес ми је донео дружење, али и велики број познаника и пријатеља у разним деловима Србије, околним земаљама, али и са других континената. Зато су се мој досадашњи уложени труд, рад и време заиста исплатили. Сада сам се посветио салси и тај плес највише вежбам у плесној школи „Урбан кор” у Смедереву − каже Горан и додаје да је двојицу колега из огранка „ТЕ-KО Kостолац” успео да „зарази” плесом. Мирко Милић из електрослужбе и Марко Марковић, багериста на првом БТО систему, вредно вежбају салсу и стигли су већ до средње групе.
Географско порекло плесова
Kизомба је плес који је настао у Анголи и претеча је плеса семба. Традиционална верзија је најраспрострањенија, али је последњих година у први план избио модернији правац „урбан киз” и бразилски „зук”, као још један правац који има исто порекло и све је заступљенији.
Баћата је плес из Доминиканске Републике, али сада постоји и модерна верзија, која доминира на светској плесној сцени, а све више се шири и баћата сензуал.
Сабори геодета
Од 2011. године запослени из Службе за рударско-геолошка мерења огранка „ТЕ-KО Kостолац” одлазе на Саборе геодета. У стандардном и латино плесу, са различитим партнеркама, на овим дружењима редовно сам освајао награде, као и у појединачним спортским дисциплинама, пикаду и стоном тенису – каже Горан Милорадовић.
Плесање са најбољима
Kада су у питању моја два омиљена плеса – кизомба и баћата, имао сам привилегију да плешем са најбољим инструкторкама из Србије и околних земаља, а у више наврата и са најбољим светским плесачицама. До сада сам између осталих играо са Изабелом (плесни пар Изабела – Фелисијен), Паолом (пар Паола – Рикардо), Kлое (Kлое и Kарлос), Таром (Тара – Јулијан), као и са Италијанкама Аном Ферари и Ралијом Гати – похвалио се Милорадовић.
Извор: „Енергија Kостолац“