Тринаесто Регионално саветовање пчелара Браничевског округа одржано је у Костолцу у недељу, 16. фебруара. Саветовање је организовало Удружење пчелара Пожаревац у сарадњи са Аграрним фондом за развој пољопривреде Града Пожаревца и Градском општином Костолац.

Регионалном саветовању, осим пчелара из Браничевског округа, присуствовали су пчелари из целе Србије (Шапца, Крагујевца, Чачка, Ваљева, Београда,..), као и гости Румуније.

Учеснике овог едукативног скупа, поздравио је председник Удружења пчелара Пожаревац Дејан Стефановић. Он је истакао да за остварење постигнутих циљева заслуга припада свим члановима Удружења. –Захваљујући упорности, оптимизму, а пре свега јединству, успели смо у остварењу постављених циљева. Желим свима вама да захвалим на свестраној и искреној сарадњи.
Стефановић се захвалио и локалним самоуправама у Пожаревцу и Костолцу на великој подршци коју пружају Удружењу и рекао:„Без помоћи ми не бисмо могли да организујемо скуп ових размера„.
Такође он је нагласио да су пчеле основни елемент у одржавању екосистема, а њихови производи и њихова улога у опрашивању директно доприносе здрављу и имунитету људи. С тим у вези послао је и поруку: „Где су пчеле ту је здравље, мед храни и од болести брани. Кога чува медна апотека не треба му другог лека и зато чувајмо наше летеће фармацеуте“.

У име домаћина пчеларима се обратио председник Градске општине Костолац, Серџо Крстаноски, који је, између осталог, рекао:
Наша одговорност према пчелама и њиховим екосистемима није само дужност, већ и прилика да обликујемо будућност у којој ћемо сви живети у хармонији са природом. То је мисија која утиче на сваког од нас, на нашу пољопривреду, на нашу храну, на нашу природу. Зато желимо да вас подржимо у вашим напорима да унапредите своје технике, да развијате нове технологије и методе које могу допринети очувању пчела и њихових станишта.
Данас смо овде како бисмо учили једни од других, размењивали искуства и знања, и како бисмо наставили да радимо заједно ка бољој будућности за наше пчеле, за наше градове, и за нашу планету.
Град Пожаревац већ годинама уназад додељује значајна финансијска средства Удружењу пчелара „Пожаревац“, а резултати тих улагања огледају се како у порасту броја чланова удружења, тако и кроз његову позицију међу осталим пчеларским организацијама у Србији. Градска општина Kостолац наставиће да пружа подршку свим пољопривредним произвођачима, па тако и пчеларима, с обзиром на чињеницу да ваше Удружење, карактерише озбиљан рад, добра организованост, старање о свом чланству и жеља за напредовањем.
На крају, желим да захвалим Удружењу пчелара „Пожаревац“ на веома посвећеном раду, као и труду који улажете у ову важну делатност. Искористио бих ову прилику да се захвалим и Дејану Стефановићу председнику Удружења, јер је ваше деловање запажено, не само у Србији већ и у региону, што је јасан показатељ да се радом и трудом постижу добри резултати. Град Пожаревац и Градска општина Костолац ће увек бити ваша подршка, јер је ваш рад препознат као један од темеља одрживог развоја наше заједнице и наше будућности, истакао је Крстаноски.

Први предавач на Саветовању „СВЕТСKО –ЕВРОПСKО-СРПСKО МОДЕРНО ПЧЕЛАРСТВО“ био је Боштјан Ноч, председник Пчеларског савеза Словеније и председник Европског пчеларског савеза, који је говорио на тему „Технологија рада у промењеним климатским условима“. На тему „Глобални проблеми пчеларства – узроци и могућа решења“ говорио је Др мед. Родољуб Живадиновић, председник Савеза пчеларских организација Србије.

У културно уметничком програму учествовало је Културно уметничко друштво „Костолац“ које је одиграло „Игре из околине Београда“, као и „Игре из Тимочке крајине“.

У време одржавања саветовања испред Дома културе у Костолцу приређена је изложба пчеларске опреме која је била профајног карактера.