У Библиотеци у Костолцу, Огранку Народне библиотеке „Илија М. Петровић“ Пожаревац, у петак, 20. децембра 2024. године, одржана је још једна радионица „Причаоница“. Учесници причаонице били су малишани из вртића „Мајски цвет“ из Костолца, у пратњи својих васпитачица Јасмине Ђуровић и Радмиле Вучковић.
Радионицу је водила Рената Минић, дипломирани библиотекар саветник, која је са децом разговарала о метлама, које су биле тема њиховог заједничког пројекта из вртића. У времену савремених, електричних и робо усисивача, метле и даље опстају као саставни део сваког домаћинства. Деца су у библиотеци сазнала да је метла радни алат који служи за чишћење и спремање мањих или већих површина, најчешће подова, стаза или јавних простора. Реч „метла“ потиче од назива одређених трновитих грмова који се користе за метење или чишћење. Метле су у људској употреби хиљадама година и састоје се од дршке, која је направљена од дрвета или пластике и од главе метле, на коју су увезани и причвршћени снопови прућа или длаке (животињске или синтетичке). Метле се разликују по величини и саставу, има их са кратким дршкама и са дугим дршкама, а најпознатије су:- Брезове метле, које су састављене од танких брезових гранчица;
– Метле од сирка метлаша;
– Пластичне метле, које се праве од пластичних влакана.
Метле се често помињу у бајкама са вештицама, којима су оне омиљено превозно средство. Библиотекарка је деци показала фотографије различитих врста метли и представила књиге из богатог фонда Библиотеке у којима се помињу метле. Деци су читање бајке из књиге „Оне тете што на метли лете: бајке европских народа о вештицама“ коју је приредио Растислав Дурман, а илустровао Добросав Боб Живковић. Након тога им је прочитана сликовница „Писмо Деда Мразу“ аутора Неда Тејлора.