У развој пројекта хиперконвергентног мрежног система и управљања апликативним софтверима рударских машина уложено је много стручности и ентузијазма да се нова решења примене у „ТЕ-КО Костолац“
Дирекција за производњу угља и Информациони сектор Огранка „ТЕ-КО Костолац“ на основу усаглашених циљева технолошког развоја настављају примену најновијих технолошких решења. С обзиром на претходна вишегодишња улагања у ревитализацију управљачких система рударских машина, било је важно обезбедити и адекватан смештај и чување апликативних софтвера који представљају базу управљања, технолошког рада и безбедности људи и опреме. Формиран је заједнички стручни тим који је поставио главне смернице за развој пројекта хиперконвергентног мрежног система и управљања апликативним софтверима рударских машина.

− За развој и реализацију овако комплексног пројекта уложено је много стручности, ентузијазма и тимског рада да се решења која се у рударској индустрији Европске уније већ користе, примене и код нас и представе нас као савремен рударски објекат − каже Зоран Миладиновић, помоћник директора Дирекције за производњу угља. − Као што је у имену пројекта наведено, он обухвата хиперконвергентну редудантну преносну мрежу (HCI) и смештај и чување апликативних софтвера рударских машина. Под HCI мрежом покривена је комплетна површина ПК „Дрмно“. Прва фаза примене HCI мрежног система која је обухваћена овим пројектом подразумева смештај, чување и управљање апликативним софтверима рударских машина. За нас је, поред осталих могућих примена, ова фаза била од кључног значаја. Разлог је категоризација појма апликативног софтвера као добра које је од изузетне вредности.
Миладиновић је истакао да бенефити који су сада створени сврставају коп „Дрмно“ у привредни погон који на правилан и законски обавезујући начин брине о својим апликативним софтверима рударских машина, управља њима и користи их на ефикаснији начин који пружа HCI систем.
− То значи да одређена стручна лица могу са удаљености да приступе одређеним рударским објектима и пруже неопходну услугу радницима на терену. Смештај, чување, управљање и заштита апликативних софтвера, рударских објеката и људи налазе се на највишем нивоу сигурности − рекао је Миладиновић.
У целокупном послу учествовао је и Информациони сектор Огранка „ТЕ-КО Костолац“. Стручњаци из области комуникација, ИТ сервера и архивирања, сагледавајући потребе Дирекције за производњу угља на ПК „Дрмно“, дали су резултат од огромног значаја за даљи развој аутоматизације копа. Информациони сектор Огранка „ТЕ-КО Костолац“ под својом ингеренцијом има низ корисничких апликација, као на пример праћење присутности радника на радном месту. Овим мрежним системом Информациони сектор може да омогући праћење присутности радника на радним местима (багерима, одлагачима, транспортерима). У развоју је и израда пројекта инспекцијске контроле рударских машина са свакодневним описом стања сваке рударске машине која ће на најобјективнији начин да прикаже техничку спремност за даљи технолошки рад.

− Даља примена није чекала завршетак пројекта HCI система и већ су постављене смернице и дефинисане техничке могућности даљег коришћења. У том контексту тренутно је у развоју апликација обједињеног праћења производње угља и откривке на ПК „Дрмно“ која ће омогућити континуални увид у производњу, дијаграме у временском домену. Машински сектор има могућност да развије апликацију континуалног вибродијагностичког праћења кључних машинских елемената из сопствених просторија, да их архивира и анализира у најпотребнијим ситуацијама. Остварени квалитет HCI мреже потврдила је акредитована институција која је била обавезна да изради елаборат о постигнутом квалитету − каже Миладиновић.

Марко Грујић, шеф Службе за дигитализацију, каже да је у току израда спецификација захтева за апликацију „инспекцијске контроле рударских машина“ са свакодневним описом стања сваке рударске машине која би на најобјективнији начин приказала техничку спремност за даљи технолошки рад.
− Апликативно решење требало би да омогући увид руководству у дефинисаним роковима о стању рударске механизације на терену, а подаци би се уносили директно са терена и преко ове платформе прослеђивали се у базу. Апликативно решење направиће новоформирани сектори у Пословима за информационе технологије и дигитализацију, али носиоци пројекта биће Служба за дигитализацију и подршку надзорно-управљачким системима у рударском сектору. Надлежности ове Службе су подршка и дигитализација система у рударском сектору. Такође, HCI систему, који је део управљачких система, биће омогућена адекватна подршка и могућност даљег развоја.

Интензивно коришћење
Дирекција за производњу угља, захваљујући развијеним искуствима, визијама и стручности својих запослених и веома стручним извођачима, добила је савремен редудантни хиперконвергентни мрежни систем са управљањем апликативним софтверима рударских машина који би требало интезивно користити − рекао је Миладиновић.
Извор: Енергија Костолац