Причаоница о печатима у Библиотеци у Костолцу

У среду, 19. марта 2025. године, у Библиотеци у Костолцу, Огранку Народне библиотеке „Илија М. Петровић“ Пожаревац, одржана је још једна радионица под називом „Причаоница“.

Радионицу су водиле Рената Минић, дипломирани библиотекар саветник и Невена Вуксановић, дипломирани библиотекар, а учесници радионице била су деца из вртића „Мајски цвет“ у Костолцу, која су заједно са својим васпитачицама: Иваном Марјановић и Мајом Перић Љубић, дошла у библиотеку да сазнају нешто више о печатима и њиховој употреби у библиотеци.

Деца су дошла са спремним питањима, а библиотекари су радо одговарали на њих. Иначе, печат је у основном значењу предмет којим се оверавају исправе, писма, пошиљке, дипломе и слично. Печат је основно средство којим се потврђује аутентичност исправа.

Печат се прави обично од дрвета, са гуменим делом који је изгравиран, али праве се такође и од метала, камена и пластике.

Печат се користи тако што се гумени део „накваси“ мастилом које стоји у наменском јастучету, а онда отиском на документу остаје текст гравуре. Мајстор који прави печате зове се печаторезац. Наука која се бави проучавањем печата назива се сфрагистика или сигилографија.

У библиотеци постоји више врста печата, који се разликују по облику и намени, а служе за физичку обраду књига, за инвентарисање, за електронски каталог COBISS и за ревизију фонда. 

Share on Google+Share on FacebookTweet about this on Twitter
error: Садржај је заштићен !!