Прва соларна електрана у ЕПС-овом огранку „ТЕ-КО Костолац“ гради се на спољашњем одлагалишту Површинског копа „Ћириковац“. СЕ „Петка“ имаће инсталисану снагу 9,75 MW и планирану годишњу производњу 13,6 GWh. Инжењерска комора Србије 23. октобра је организовала стручну посету својих чланова градилишту овог објекта зелене енергије.
Јован Тошић, пројект-менаџер на пројекту изградње СЕ „Петка“ у огранку „ТЕ-КО Костолац“, рекао је да је у току експлоатације копа „Ћириковац“ на његово спољашње одлагалиште одложено око 40 милиона кубних метара земље. Након завршене експлоатације, за ово јаловиште било је планирано неколико пројеката, али је изабран пројекат изградње прве соларне електране тог типа у „Електропривреди Србије“.
– Развојем технологије, посебно почетком 21. века, с појавом соларних панела и убрзаним развојем нових генерација солара, донета је одлука да се простор на овим јаловиштима искористи за изградњу соларних електрана и ветроелектрана. Ово је практично пилот-пројекат ЕПС-а и зато је одабрана мала снага од 9,75 МW како бисмо стекли примењива искуства и знања – навео је Тошић.
Он је истакао да костолачки огранак има планове да на свим будућим одлагалиштима и депонијама пепела гради соларне електране.
– На свим тим површинама могуће је инсталирати око 1.000 мегавата ове врсте „зелене“ енергије. Соларна електрана „Петка“ заузима површину од око 15 хектара, јер је потребно приближно од 1,2 до 1,5 хектара да се у овом систему соларних електрана произведе један мегават. Гради се на три поља, док је четврто поље остављено за евентуално проширење капацитета у будућности, а занимљиво је рећи да ће се рад СЕ „Петка“ пратити из термокоманде ТЕ „Костолац А“ – навео је Тошић.
Зоран Ђенадија, одговорни извођач грађевинских и грађевинско-техничких радова и пројект-менаџер тима новосадске фирме ГАТ, рекао је да су радови на изградњи соларне електране почели 20. новембра 2023. године.
– Према динамичком плану који смо направили, завршетак наших радова требало би да буде крајем фебруара или почетком марта 2025. године. Ако нас временске прилике послуже, требало би да овај пројекат, који је „Делта инжењеринг“ добро урадио, реализујемо у планираном року – навео је Ђенадија.
Главна капија за улаз на локацију СЕ „Петка“ биће из правца ветропарка „Костолац“. Цео објекат подразумева поља, саобраћајнице, конструкцију за носаче соларних панела, соларне панеле и 10 трафостаница.
– Соларна електрана имаће 10 трафостаница са по 1.000 kVA, а уградиће се 18.720 фотонапонских модула. Ових 10 трафостаница везане су у разводном постројењу 35 kV, које је даље везано за трафостаницу „Пожаревац“ 110/35 kV – каже Бојан Муратовић, електроинжењер фирме ГАТ на градилишту и додаје да је СЕ „Петка“ потпуно управљива и заштићена надзорним камерама и против пожара.
– Обилазак градилишта СЕ „Петка“ је стручна екскурзија у нашој организацији предвиђена годишњим планом. Пројекат изградње соларне електране препознали смо као важан не само за наш град већ и за државу, а занимљив је за све струке: за грађевинце, електро и машинске инжењере. Зато смо одлучили да посетимо градилиште, а у наредним месецима планирамо и обилазак ветропарка „Костолац“ – рекла је Љиљана Јелисавац, представница Инжењерске коморе Србије и председница Регионалног центра грађевинаца за Пожаревац.
Стручњаци проширују своја знања
Регионална канцеларија Пожаревац Инжењерске коморе Србије почела је с радом 2019. године. Важно је истаћи да се комора бави организацијом стручних посета, сајмова и стручних предавања. Ова организација константно ради на едукацији свих чланова и на додатним усавршавањима знања, прати светске трендове, као и актуелне прописе који се у свету промовишу.
– Зелена енергија је будућност и она се у комори веома промовише, не само на нивоу државе већ и у регионалним центрима радимо на томе. То је битно и за наш град, јер је дозовлу за градњу издао Град Пожаревац. Покушавамо да пратимо све стручне трендове и да будемо у кораку са Европом и светом – каже Љиљана Јелисавац.
Извор: Енергија Костолац